Kategorie
- Akce
- Svářecí technika
- Ochranné nehořlavé deky a zástěny
- Svářečky
- Svařovací hořáky a příslušenství
- Autogen
- Svařovací kukly
- Příslušenství ke svářečkám
- Spreje, pasty, popisovače, chemie
- Plazmové řezačky a příslušenství
- Elektrocentrály
- Průmyslová filtrace a odsávání
- Přídavné materiály
- Ochranné oděvy a pomůcky
- Brusivo
- Půjčovna
- Bazar a výprodej
- Kompresory a úprava stlačeného vzduchu
Kategorie produktů
1. 1x230V, 3x400V nebo kardan?
Nejdříve si musíme při výběru elektrocentrály odpovědět na otázku, k jakému účelu budeme zařízení především využíváno. Zda nám bude vždy stačit jednofázová elektrocentrála 1x230V nebo bude občas zapotřebí napájet i třífázové spotřebiče 3x400V a nebo je základním úkolem centrály, aby svařovala.? Ale je tu ještě otázka, kterou většině konkurenčních výrobců položit nemůžeme: Potřebuji ji s motorem? Pokud máme náhodou ve svém vozovém parku motor nebo traktor, který má kardanový výstup, pak jsou jednoznačně nejvýhodnější volbou elektrocentrály typu M‐Watt!
2. Jakou regulaci bude potřeba?
Pokud chceme správně zvolit výkon centrály, pak potřebujeme opravdu přesně vědět příkon a typ napájeného spotřebiče, zejména co se týče požadavku na možné kolísání napájecího napětí a charakter těchto změn vůči zatížení elektrocentrály (proudové nárazy při rozběhu nebo skokové změny příkonu při provozu).
2.1. Regulace AVR (elektronická regulace výstupního napětí)
Jestliže jde o přístroj, o kterém víme, že je citlivý na kolísání napětí (např. počítač, notebook, lékařské přístroje, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí), pak musíme velmi opatrně volit typ regulace výstupního napětí elektrocentrály. V těchto případech je nejlepší variantou použít elektrocentrálu s AVR. Jedná se o elektronickou regulaci výstupního napětí, která dokáže udržet výstupní napětí v toleranci ±2% v celém rozsahu (při konstantním zatížení) až do jmenovitého výkonu elektrocentrály.
AVR nebudeme potřeba pro svářečky PEGAS nebo ALFIN s PFC (kompenzací účiníku), které nejsou náchylné na kolísání napětí. Počítejte s výkonovou rezervou elektrocentrály minimálně 30%).
2.2.Kompaundní regulace CCL (velký rozběhový proud)
Potřebujeme‐li rozjet a provozovat asynchronní motor na cirkulárce, řezačce na dlažbu nebo například i kompresor, což jsou zařízení s těžkým rozběhem, rozhodně bychom měli vybrat elektrocentrálu s kompaundním trafem. Takové motory mají opravdu TVRDÝ ROZBĚH, ale díky kompaundnímu trafu bude zajištěno, že centrála bude schopna dodat veliký rozběhový proud klidně i na úkor poklesu napětí. Nižší napětí nemůže asynchronnímu motoru vůbec ublížit.
U 1 kW motor budeme krátkodobě potřeba (především při startu) 2 ‐ 4 násobek jeho jmenovitého výkonu.
Invertorové svářečky PEGAS nebo ALFIN s PFC (kompenzací účiníku) jsou spolehlivě a bezproblémově provozovány na elektrocentrálách s kompaundním trafem.
2.3. Kapacitní regulace CCL
Poslední řadou spotřebičů je ruční nářadí s komutátorovými motory. Výhodou komutátorových motorů je velký záběrný moment, přičemž při vyšších otáčkách pracuje motor s lepším účiníkem. Komutátorové motory se používají všude, kde je zapotřebí dosáhnout vyšších otáček, než jaké nabízí indukční motory.
Příkon spotřebiče může být až do maximálního jmenovitého výkonu elektrocentrály.
3. Možnosti ochrany před nebezpečným dotykem neživých částí
3.1. Standard
Bezpečnost zařízení ohledně možnosti poranění elektrickým proudem zajišťuje oddělením = vinutí alternátoru není spojeno se zemí.
3.2. Volitelné příslušenství (elektrický rozvaděč, jistící prvky, proudový chránič)
Proudový chránič je elektrický přístroj, který chrání obsluhu před nebezpečným dotykovým napětím a zároveň také proti požáru zařízení. Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod (v případě rozdílu elektrického proudu mezi silovým výstupem alternátoru a částí obvodu spojeným se zemí za výstupem z proudového chrániče), například při poškození izolace nebo při dotyku člověka. Proudový chránič neomezuje procházející nadměrný proud (při zkratu nebo přetížení), k čemuž se používá klasický elektrický jistič Od roku 2019 je používání proudových chráničů (až na výjimky) povinné ve všech nových běžných elektrických instalacích, přičemž starší přístroje není nutné proudovým chráničem vybavovat až do jejich rekonstrukce. Používá se v uzemňovací soustavě TN-S nebo TN-C-S.
POZOR!!! Již se nesmí spojovat PE a N na PEN!!!
4.Výběr podle výkonu a typu napájeného zařízení
Koeficient určuje přibližný násobek zvýšení „štítkového“ příkonu u napájených zařízení, ke kterému může během provozu krátkodobě docházet, zejména při rozběhu zařízení. Většina zařízení má koeficient 1 s výjimkou dále uvedených (seznam není úplný).
- Tlakové myčky 3
- Lednice 3,5 ‐ 5
- Míchačky na beton, ruční úhlové brusky, kotoučové pily 2,5
- Obráběcí stroje a elektrické brusky 2
- Ponorná čerpadla 3
- Pračky 4
- Kompresory 3,5 ‐ 5
- Vrtačky, frézky 3 Halogenová světla a zářivky1,5
- Drtiče, strunové sekačky, křovinořezy, plotové nůžky, sekačky a řetězové pily 2
Pro výběr správné elektrocentrály nám neváhejte zavolat či napsat. Poskytneme Vám bezplatnou konzultaci a dodáme dostatek informací ke správnému výběru té ideální elektrocentrály.
Po zakoupení výrobku Vám zdarma pomůžeme zprovoznit zakoupené zařízení a také zaškolíme obsluhu.
Elektrocentrálu můžete vybrat a objednat zde:
https://www.koweld.cz/kategorie-produktu/elektrocentraly/
Napsat komentář